Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri
7 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 128 kez okundu.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin birbirinden bağımsız birçok nedeni bulunmaktadır. Dış faktörler, beslenme alışkanlıkları ve genetik etkenler saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesinin nedenleri tam olarak bilindiğinde çaresi daha çabuk bulunabilir.

Saç dökülmesine neden olan en büyük faktör; düzensiz beslenmedir. Vücuda yeteri kadar vitamin ve mineral alınmadığı takdirde saç dipleri yeteri kadar sağlıklı olmaz. Bunun nedeni de kan değerlerinin yeteri kadar sağlıklı olmamasıdır. Saç kökleri bilindiği gibi vücuttaki kandan beslenir.

Saç dökülmesine neden olan genetik faktörlerin düzeltilmesi mümkün değildir. Anneden ve babadan alınan genler saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alır. Saçlar yaş ilerlemesiyle beraber hızla dökülmeye başlar. Daha çok tepe kısmından başlayan dökülmeler ardından yan kısımlara doğru ilerler.

Çevresel faktörlerinde saç dökülmesine neden olduğu belirlenmiştir. Hava kirliliği, yanlış şampuan kullanımı ve saç köklerinde meydana gelen çeşitli problemler saç dökülmesine neden olmaktadır. Saçlar doğal şampuanlarla yıkanmalı ve saçın yağ dengesini bozacak ürünler kullanmamaya özen gösterilmelidir. Kadınlarda saç kreminin yanlış kullanımı da saç dökülmesine neden olmaktadır. Saç kremleri saç diplerine değil saç uçlarına uygulanmalıdır. Saç kremlerinin tek işlevi saçları yumuşatmaktır. Bu nedenle dip kısımlara sürülmemelidir.

Saç dökülmesi bazı hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Kullanılan ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir. Kullanılan ilaçların alımı tamamen sonlandırıldığında saç dökülmesi de ortadan kalkacaktır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Bir önceki yazımız olan Yuvarlak Yüze Saç Modelleri başlıklı makalemizde 2016 Yuvarlak Yüze Saç Modelleri, en güzel Yuvarlak Yüze Saç Modelleri ve gelin Yuvarlak Yüze Saç Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git