Osmanlı Takı Modelleri

Osmanlı Takı Modelleri

Osmanlı takıları kadınların ilgisini çeken değişik takı modellerinden biri. Osmanlı takı türlerinde kıvrımlı detaylar, bol ve süslü taşlar ve gösterişli formlar yer alır. Osmanlı takı modellerinde kolyeler, yüzükler ve bileklikler dikkat çeken parçalar arasında bulunur.

Osmanlı takıları içinde lale fgüründen sıklıkla yararlanılır. Bir döneme damgasını vurmuş olan lale çiçeği takılarda da sıklıkla kullanılmıştır. Kıvrımlı detaylar ve sarmal süsler Osmanlı takılarına hareketlilik kazandırır. Gösteriş ön planda olduğu için taşların gücünden sonuna kadar yararlanılır. Özelliklede; bordo ve haki yeşil renkleri Osmanlı takılarında en fazla kullanılan taş renklerindendir. Kolyelerde gümüşi renklere sıklıkla rastlanmaktadır. Metal ve gümüş büyük formlu parçalar kolyelere iliştirilerek büyük bir el işçiliği sergilenir. Takıların üzerinde Osmanlı el yazmaları da yer almaktadır. Bazı modellerde ise; sarmal desenler kullanılarak takılar daha da gözalıcı hale getirilir. Kadınların büyük ve gösterişli takılara olan ilgisi Osmanlı takı modellerinde açıkça belli olmaktadır.

Osmanlı takı türlerinde bozuk parayı andıran objeler sıklıkla kullanılır. Kolyelerin ve bilekliklerin ucuna dizilen bu para detayları Osmanlı takılarının en belirgin özellikleri arasında yer alır. Kolyeler genellikle parlak taşlı yada büyük fomludur. Bileklik, yüzük ve küpelerde kullanılan derin ayrıntılar takıların oldukça özenli tasarlandığını işaret eder. Çiçek detaylarının yoğun kullanıldığı Osmanlı takı modelleri her yıl başka formlarda yeniden dizayn edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gümüş Kolye Modelleri başlıklı makalemizde 2016 Gümüş Kolye Modelleri, erkek Gümüş Kolye Modelleri ve hediyelik Gümüş Kolye Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Osmanlı Takı Modelleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. yeliz dedi ki:

    Yeşil renkli olanın asaletine bakarmısınız muhteşem..

Sayfa başına git