El İşi Kolye Modelleri

El İşi Kolye Modelleri

El işi kolyeler büyük bir çaba sarf edilerek yapılan ve kadınların etnik kolye anlayışlarına daha fazla uygun olan kolye modellerini oluşturmaktadır. El işi kolye modelleri arasında renkli iplerden veya renkli taşlardan yararlanılarak yapılan kolyeler mevcuttur.

El işi kolyeler arasında yer alan ve çiçekli motiflerden oluşan kolyeler daha çok renkli ipler aracılığıyla meydana getirilir. Boyun kısmını kaplayan renkli çiçek motifler zarif bir görünüm kazandırır. El işi kolyeler içinde boncuklu kolyelerde bulunmaktadır. Büyük formlu yada küçük boncuklardan meydana gelen boncukların arasına çeşitli objelerde yerleştirilebilir. Bu objeler son günlerin popüler objeleri; baykuş, nazar boncuğu, melek kanadı gibi objelerdir. El işi kolyelerde kullanılan renkli ipler bazı modellerde bir ip çevresinde dolandırılarak değişik modellerden meydana gelen kolyeler yapılır. Kolyelerin uç kısmına ince zincirler takılarak birbirine tutturulur. El işi kolye modelleri arasında bulunan; tığ işi kolyeler renklerin bir arada oldukça uyumlu görünmesini sağlar. Tığ işi ile meydana getirilen kolyeler renkli kıyafetlerle bir arada kullanılabilir.

El işi kolye türlerinde bazen renkli pullarda kullanılır. Renkli pullar ve küçük boncuklar bir arada son derece göz alıcı görünür. Uç kısımlarında yer alan pullar ve üst tarafta bulunan renkli boncuklara kolyelere farklı bir hava kazandırır. El işi kolyelerde önemli olan renk ve modellerin uyumlu görünmesidir.

El İşi Kolye Modelleri

Bir önceki yazımız olan Gümüş Kolye Modelleri başlıklı makalemizde 2016 Gümüş Kolye Modelleri, erkek Gümüş Kolye Modelleri ve hediyelik Gümüş Kolye Modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

El İşi Kolye Modelleri Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. yesim dedi ki:

    hiç bu tarzda kolyeler görmemiştim el yapımı herşey değerlidir 🙂

Sayfa başına git